Szkolenia dla szkół

Lekcja tolerancji i empatii

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych ponadpodstawowych
i studentów do odwiedzenia ścieżki edukacyjnej „Tajemnica Ciemności”.

Korzystając z naszej oferty, odwiedzający nas uczniowie i studenci, mają możliwość osobistego doświadczenia funkcjonowania osoby niewidomej w codzienności, edukacji i pracy. Pozwala to obudzić empatię, poznać fakty i obalić mity narosłe wokół osób z dysfunkcją wzroku.

Nasi Goście dowiedzą się, jak osoby niewidome piszą, czytają,
z jakich pomocy dydaktycznych korzystają w szkole. Uzyskają informacje, jak wygląda ich aktywność zawodowa, jak spędzają wolny czas
i pielęgnują swoje pasje. Przekonają się, że osoby niewidome, odróżnia jedynie inny sposób percepcji, że odnajdują się one doskonale w rolach: rodzica, pracownika, przyjaciela.

Poprzez kontakt, z naszymi edukatorami, przekonają się, iż osoby niewidome są komunikatywne, ciekawe świata, pełne pasji i jak każdy wyznaczają sobie życiowe cele. Pozwoli to obudzić w uczniach i studentach empatię, akceptację dla odmienności i świadomość, jak i kiedy pomagać osobie niewidomej, nie odzierając jej z godności.

Przekonają się także, że pomaganie osobą z dysfunkcją wzroku nie jest trudne, poprawia ich samoocenę i, że proponując pomoc nie powinni się obawiać kontaktu z niewidomym człowiekiem. Taka lekcja pozwala też uzmysłowić uczniom, że zdrowie, pełna sprawność i mobilność nie są czymś, co zostało dane każdemu raz na zawsze.

Cena biletu grupowego 19,90 PLN/osoba. Jeden opiekun przypadający na ośmioro uczniów lub studentów, zwiedza bezpłatnie.

Wizyta w tajemnicy ciemności może być uzupełniona o poczęstunek serwowany w działającym przy fundacji bistro Ważne Miejsce.

Część widna

Uczniowie lub studenci zostaną zaznajomieni z informacjami na temat znanych osób niepełnosprawnych. Na ich przykładzie uświadamiając uczniom, że przy wystarczającej determinacji, odwadze i talencie, osoba niepełnosprawna również może odnieść życiowy sukces. Zaprezentujemy jak osoba niewidoma porusza się przy pomocy białej laski (opcjonalnie psa przewodnika). Pokażemy, jak nowoczesne technologie wpłynęły na poprawę komfortu życia osób niewidomych.

W części zaciemnionej, w trakcie poruszania się po ścieżce edukacyjnej, nasi edukatorzy opowiedzą jak radzą sobie z codziennością, podróżowaniem, robieniem zakupów i załatwianiem wszystkich koniecznych spraw. Nasi goście będą mogli się przekonać, jak porusza się człowiek, nie mogąc korzystać ze zmysłu wzroku, jak otwiera się na bodźce słuchowe, węchowe i dotykowe. Będzie też okazja zadania naszym edukatorom wszystkich tych pytań, których nie zadaliby niewidomemu, spotkanemu na ulicy. Omówimy i przećwiczymy prawidłowe formy pomagania osobą z dysfunkcją wzroku, opowiemy o napotykanych przez nie barierach i niebezpieczeństwach..

Dane kontaktowe

Tajemnica Ciemności
ul. Mikołowska 44

40-065 Katowice

Tel. 798 771 808

E-mail: tajemnica@waznemiejsce.pl

Formularz kontaktowy

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]