Szkolenia dla służb mundurowych

Oferta jest dedykowana pracownikom: policji, ochrony, straży pożarnej
i miejskiej. Ma na celu zaznajomienie kursantów z prawidłowymi formami komunikacji z osobami z dysfunkcją wzroku, omówienie sytuacji potencjalnie zagrażających i możliwości wspierania osób niewidomych przez pracowników służb.

W części widnej, w teorii porozmawiamy o faktach i mitach dotyczących osób niewidomych, omówimy prawa i obowiązki jakim podlega osoba poruszająca się w towarzystwie psa przewodnika i inne kwestie prawne związane z funkcjonowaniem osób niewidomych.

Omówimy kwestie związane z bezpieczeństwem oraz odniesiemy się do obaw i wątpliwości utrudniających prawidłową komunikację z osobami niewidomymi.

W części praktycznej Kursanci zostaną zaznajomieni ze zdobyczami nowoczesnych technologii, mającymi korzystny wpływ na poprawę bezpieczeństwa osób niewidomych. Zaprezentujemy jak prawidłowo powinien być oznakowany pies asystujący i jakie dokumenty jego właściciel zawsze powinien mieć przy sobie.

Zaprezentujemy jak prawidłowo opisywać drogę i nawigować osobę niewidomą.

Pozwoli to uniknąć niejasności i ułatwić wzajemną komunikację.

W części zaciemnionej Kursanci przećwiczą symulowane sytuacje związane np. z ewakuacją osoby niewidomej z prawidłowym jej przesłuchiwaniem i wsparciem, kiedy stała się ofiarą przestępstwa.

Zaprezentujemy też prawidłowe formy komunikacji z osobą, która np. się zgubiła lub czuje się w jakiś sposób zagrożona.

Pozwoli to oswoić kontakt z osobą z dysfunkcją wzroku, wyzbyć się obaw i ułatwić niesienie skutecznej pomocy.

Poniżej przykładowy schemat szkolenia, może on być dowolnie modyfikowany, zgodnie z potrzebami i preferencjami klienta. Każde ze szkoleń może być uzupełnione o poczęstunek, serwowany w działającym przy „Fundacji” Bistro Ważne Miejsce.

Część Widna

 • Fakty i mity dotyczące niewidomych w 10 punktach
  (warsztat teoretyczny w schemacie Q&A 15 minut)
 • Savoir vivre i prawidłowa komunikacja w kontakcie z osobą niewidomą
  (warsztat praktyczny 15 minut)
 • Praktyczne kwestie związane z prawami i obowiązkami posiadaczy psów przewodników. Praktyczne zastosowanie szczególnych uprawnień osób z dysfunkcją wzroku
  (warsztat praktyczny 30 minut)
 • 15 minut przerwa
 • W części zaciemnionej
  (warsztat praktyczny 60 minut)

Nasza ścieżka edukacyjna  oferuje możliwość symulowania sytuacji wymagających ewakuacji, wspierania osoby niewidomej będącej ofiarą przestępstwa, czy wymagającej przesłuchania. Przedstawione zostaną również sytuacje potencjalnie zagrażające, napotykane przez osoby niewidome, podróżujące, lub poruszające się po tkance miejskiej. Nasi Edukatorzy to osoby aktywne i samodzielne, z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości kursantów i  podpowiedzą szereg praktycznych rozwiązań mających na celu usprawnienie obsługi osób z dysfunkcją wzroku przez pracowników służb mundurowych.

Dane kontaktowe

Tajemnica Ciemności
ul. Mikołowska 44

40-065 Katowice

Tel. 798 771 808

E-mail: tajemnica@waznemiejsce.pl

Formularz kontaktowy

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]