Szkolenia dla pracowników dydaktycznych

Oferujemy szkolenia dla nauczycieli pracujących z uczniami z dysfunkcją wzroku, pracowników przychodni psychologiczno-pedagogicznych oraz wykładowców kierunków pedagogicznych i tyflopedagogicznych.

W trakcie szkolenia Kursanci w części teoretycznej rozprawią się z faktami i mitami dotyczącymi osób niewidomych. W części praktycznej zostaną zaznajomieni z możliwościami wykorzystania udźwiękowionych komputerów i innych urządzeń znajdujących zastosowanie w edukacji osób niewidomych. Zaprezentowane zostaną nowoczesne metody przygotowywania pomocy dydaktycznych, poruszone zostaną kwestie związane z orientacją przestrzenną, nauką alfabetu brajla
i wykorzystywania tyflografik.

Porozmawiamy o właściwych formach i kierunkach edukacji osób z dysfunkcją wzroku, o sensownej i dopasowanej do ofert rynku pracy edukacji wyższej oraz związanych z nią kontrowersjach i obawach wykładowców.

W części zaciemnionej Kursanci przejdą pełną ścieżkę edukacyjną ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich jej aspektów, dotyczących edukacji.

Poniżej przykładowy schemat szkolenia. Na życzenie klienta, może on być dowolnie konfigurowany, stosownie do potrzeb i preferencji. Każde ze szkoleń może być uzupełnione o poczęstunek serwowany w działającym przy „Fundacji” Bistro Ważne Miejsce.

Część widna

 • Fakty i mity dotyczące osób niewidomych
  (warsztat teoretyczny, 10 punktów w schemacie Q&A , 15 minut)
 • Nowoczesne technologie pomocą w edukacji niewidomych
  (warsztat praktyczny 30 minut)
 • Pomoce dydaktyczne, poruszanie się z laską, możliwości adaptacji materiałów dydaktycznych dla ucznia
  (prezentacja praktyczna, 15 minut) 
 • 15 minut przerwy
 • Tajemnica Ciemności – ścieżka edukacyjna
  (szkolenie praktyczne 60 minut)

Szczególnie zwracamy uwagę na konieczność ćwiczenia przez uczniów orientacji przestrzennej, Opowiadamy jak stymulować inne zmysły, opisujemy sposób poznawania świata od szczegółu do ogółu. Zapoznajemy z nowymi trendami jak echolokacja, audiodeskrypcja i użytkowanie nawigacji.

Przedstawimy korzyści płynące ze wczesnego wspomagania rozwoju multisensorycznego (bezpieczne gry i zabawy stymulujące pozostałe zmysły, najskuteczniejsze metody uczenia się).

Pozwoli to rozwiać obawy wynikające z braku wcześniejszego kontaktu z osobami niewidomymi, zaznajomić się z dostępnymi, nowoczesnymi formami edukacji i wypracować prawidłowe nawyki w komunikacji z uczniem niewidomym.

Dane kontaktowe

Tajemnica Ciemności
ul. Mikołowska 44

40-065 Katowice

Tel. 798 771 808

E-mail: tajemnica@waznemiejsce.pl

Formularz kontaktowy

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]